Kariyer Mentorluğu Hakkında

Yararlı Bilgiler

Kendini, kariyerini ve yetkinliklerini geliştirmene yardımcı olacak uzman mentorler ile iletişime geçerek hayallerini gerçekleştirmeye bugün adım atabilirsin!

Kariyer Mentoru Nedir?

Kariyer mentoru, kendi deneyimlerinden yararlanarak kariyerinizde ilerlemenize rehberlik eden ve yardımcı olan kişidir. Karar vermenize, engellerin üstesinden gelmenize ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olacak tavsiyeler ve uzmanlık sağlarlar.

Bir kariyer danışmanına sahip olmak, alanınızda geniş deneyime sahip birinden içgörü, bilgi ve tavsiye almanıza yardımcı olabilir. Onların deneyimlerinden öğrenmek, hatalardan kaçınmanıza ve geçiş veya zorluk zamanlarında destek sağlamanıza yardımcı olur.

Bir Kariyer Danışmanına Sahip Olmak Neden Önemlidir?

Kariyer Mentorleri ile Hayalindeki İşe Kavuş

Alanında uzman birçok danışman senin için burada! Ücretsiz birebir mentorluk seni bekliyor.

İşte bir mentorun kariyeriniz boyunca sizi destekleyebileceği bazı yollar:

  • Meslektaşlar ve müşteriler ile nasıl iletişim kurulacağını gösterir ve öğretir.
  • Kariyer basamaklarını yükseltmenize yardımcı olur.
  • İş arama yardımı yapar.
  • Tavsiyeler, içgörü ve bilgeliğini sizinle paylaşır.

Bir kariyer danışmanı arama ve bulma olasılığı göz korkutucu görünebilir, bu yüzden başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • İşe yeni başlıyorsanız veya kariyer değiştiriyorsanız, alanı araştırmak ve bu alandaki en iyi insanlar hakkında bilgi edinmek iyi bir fikir olabilir. İlgileri, eğitimleri ve hatta karşılıklı değerleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.
  • İster bir sektörde yeni olun, ister bir süredir bu sektörde olun, size ve kariyer hedeflerinize uygun gibi görünen kişilerin bir listesini oluşturun. Mevcut bağlantı ağınızı unutmayın. 
  • Listenizdeki insanlarla iletişim kurmaya başlayın, ancak her birine zaman ayırın. Kendinizi tanıtan ve kimin yanıt verdiğini görerek kibar ve resmi bir e-posta göndererek başlayın. E-postanızda, o kişi hakkında neleri beğendiğinizi, kariyerinizde nerede olduğunuzu ve bu kişinin sizin için neden iyi bir akıl hocası olacağını düşündüğünüzü belirtmelisiniz.
  • Lütfen sabırlı olun. Potansiyel mentor adaylarınız büyük olasılıkla meşgul olacak ve yanıt vermeleri bir veya iki gün sürebilir.
  • Onlarla bir ilişki kurmaya çalışın ve kendi kişiliğinizi sergilerken onların kişilikleri hakkında bilgi edinin. Diğer pek çok şeyde olduğu gibi, doğru akıl hocasını ne zaman bulduğunuzu bileceksiniz. İlk bağlantı kurduğunuz kişi doğru kişi değilse sorun değil.

Bir Mentorda Nelere Bakmalısınız?

Bir mentorda aranacak özellikler aşağıdaki gibi olabilir:

Deneyim

Kendi kariyerlerinde başarıya ulaşmış mentorları arayın.

Önemseme

İlişki iki yönlü bir yol olsa da, danışan olarak bundan çok şey kazanacaksınız. Zaman ve çaba harcamaya istekli insanları arayın.

Uyumluluk

Değerlerinizi paylaşan ve kendinizi rahat hissettiğiniz kişileri tercih edin.

Hadi şimdi gelişimin için ilk adımı at ve kariyermentoru.com'a üye ol!

Kariyer Mentorluğu Örnekleri

Bire bir kariyer mentorluğu

Sanal Kariyer Mentorluğu

Grup kariyer mentorluğu

Akranlar tarafından kariyer mentorluğu

Hızlı kariyer mentorluğu

Hadi şimdi gelişimin için ilk adımı at ve kariyermentoru.com'a üye ol!